• EĞİTİMİ

  • 1988-1994 İzmir Dokuz Eylül  Üniversitesi                         İzmir/Türkiye
  • 1996-2000 İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi          İzmir/Türkiye

  MESLEKİ DENEYİMLERİ

  • 1994-1995 Ardahan Göle Merkez Sağlık Ocağı       ...
 • DİYABETES MELLİTUS (ŞEKER HASTALIĞI)
  Diyabet  insülin hormonu sekresyonu, etkisi veya her ikisindeki anormallik sonucu ortaya çıkan hiperglisemi(kan şekeri yüksekliği) ile karakterize metabolik bir hastalıktır. Diyabet özellikle gözler, böbrekler.sinirler, kalp ve kan damarları gibi bazı organlarda uzun dönemde problemlere yol açar.
  Dünyada yaşlı nüfusun artması ve obezitenin(aşırı şişmanlık) çoğalmasına  bağlı olarak diyabet sıklığı artmaktadır.Diyabetli sayısının 2025 yılında yaklaşık 300 milyon olacağı tahmin edilmektedir.
  DİYABET EVRELERİ
  Reaktif hipoglisemi(yemeklerden sonra kan şekerinin düşmesi)
  Bozulmuş açlık glikozu
  Bozulmuş glikoz toleransı
  Aşikar diyabet
  ...
 • Astım Nedir?

  Astım; akciğer içi hava yollarının kronik iltihabi bir hastalığıdır. Astımda hava yolları iltihaplı (şiş, kızarık) ve iltihaba bağlı olarak daralmıştır. Astım atağında hava yollarında var olan iltihap daha da artarak hava yollarını iyice daraltır. Ataklar, hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Astımın dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkilediği düşünülmektedir. Bu rakam ülkemiz için yaklaşık 3.5 milyon kişidir.

  Astımın Belirtileri Nelerdir?

  Astımda, bronşlar normalden daha hassas olur. Belli tetikleyiciler akciğer hava yollarını tahriş ederek...

 • Kan dolaşımının sağlanması için bir Basınç gereklidir. Bu Basıncın normalden fazla olmasına hipertansiyon denir. Hipertansiyon için kullanılan diğer bir isim ise YÜKSEK TANSİYON'dur. Kan Basıncı ölçülürken 2 kan basıncı değerine bakılır; Büyük tansiyon (sistolik kan basıncı) ve Küçük tansiyon (diyastolik kan basıncı). Kalbin kasılması sırasında ölçülen kan basıncı, büyük tansiyon, kalbin gevşemesi esnasında ölçülen kan basıncı ise küçük tansiyondur. Hem büyük tansiyon hem de küçük tansiyonun normalden fazla olması HİPERTANSİYON'dur. Hipertansiyon tanısı için büyük ve küçük tansiyondan birisinin normalden yüksek olması yeterlidir. Gerek büyük tansiyon gerekse de küçük tansiyonun normalden yüksek olması önemlidir. Bu konu unutulmamalıdır. Bazı hastalar küçük tansiyondaki yüksekliği...

 • Likya Hastanesi Dâhiliye Uzmanı, Dr. Mehmet Gözeten, bahar hastalıklarından korunmanın yöntemleri hakkında bilgi verdi.

  Ani iklim değişiklikleri ve mevsimler arası geçiş dönemi bazı geçici rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olur. Yaz mevsiminin bitip, kışın başladığı, mevsim değişikliğinin olduğu Ekim Kasım aylarında enfeksiyon hastalıklarının görülme riski artar. Mevsim değişikliği durumunda kişilerin beslenme alışkanlıklarının, hayat düzenlerinin değişmesi ile birlikte bağışıklık sisteminin de etkilenmesi sonucu hastalıklarda artış gözlenebilir.

  Sonbahar aylarında grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) daha sık görülür....

 • Ultrasonografi, insan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarının kullanıldığı bir tanı yöntemidir. Ultrasonda radyasyon riski yoktur. Bu nedenle başta gebelerde ve bebeklerde olmak üzere rahatlıkla kullanılabilir ve güvenlidir. Cihazdan gönderilen ses dalgaları, hasta vücudunda yol aldıktan ve yansıdıktan sonra aynı cihaz tarafından algılanır. Yansıma, görüntülenen bölgedeki organlar ve diğer anatomik yapıların içeriğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu nedenle farklı yansımaların olduğu yapılar, beyazdan siyaha uzanan bir gri skala içinde değişen farklı görüntüler verirler. Normal anatomik yapılar içindeki bir yer kaplayıcı oluşum ya da hastalık hali ses demetlerini farklı yansıttığı için ayırt edilebilir ve tanı konulur. İşlem esnasında "prob" hasta...

 • Kan dolaşımının sağlanması için bir Basınç gereklidir. Bu Basıncın normalden fazla olmasına hipertansiyon denir. Hipertansiyon için kullanılan diğer bir isim ise YÜKSEK TANSİYON'dur. Kan Basıncı ölçülürken 2 kan basıncı değerine bakılır; Büyük tansiyon (sistolik kan basıncı) ve Küçük tansiyon (diyastolik kan basıncı). Kalbin kasılması sırasında ölçülen kan basıncı, büyük tansiyon, kalbin gevşemesi esnasında ölçülen kan basıncı ise küçük tansiyondur. Hem büyük tansiyon hem de küçük tansiyonun normalden fazla olması HİPERTANSİYON'dur. Hipertansiyon tanısı için büyük ve küçük tansiyondan birisinin normalden yüksek olması yeterlidir. Gerek büyük tansiyon gerekse de küçük tansiyonun normalden yüksek olması önemlidir. Bu konu unutulmamalıdır. Bazı hastalar...

 • Hipoglisemi Nedir?

  Kan şekeri düzeyinin 50 mg/dl veya altına düşmesi hipoglisemi olarak tanımlanır. Hipogliseminin oluşumuna zemin hazırlayacak nedenler ortadan kaldırıldığında hipoglisemi riski de uzaklaştırılmış olur, Aksi takdirde insülin veya oral antidiyabetik ilaç kullanan herkeste hipoglisemi görülebilir.

  Hipoglisemi Nedenleri Nelerdir?

  • Gereğinden fazla insülin veya oral antidiyabetik kullanmak,
  • Yemekleri ve ara öğünleri düzensiz saatlerde yemek
  • Öğünlerde gereksinimden az karbonhidrat almak
  • İlaçları yanlış zamanda kullanmak,
  • Her zamankinden fazla egzersiz yapmak,
  • Alkol kullanmak,
  • Kadınlarda adet kanamasının başlaması,
  • İnsülin enjeksiyonlarının...
 • Diabetes mellitus (Diabetes: Yunanca: διαβήτης ← Eski Yunanca διαβαίνειν, idrara geçen, ve Latince mellis = tatlı ya da bal), sıklıkla yalnızca diyabet olarak adlandırılan, genellikle kalıtımsal ve çevresel etkenlerin birleşimi ile oluşan ve kan glukoz seviyesinin aşırı derecede yükselmesiyle (hiperglisemi) sonuçlanan metabolik bir bozukluk. Vücutta kan şekerinin düzenlenmesi pek çok sayıda kimyasal madde ve hormonun karmaşık etkileşimi sonucunda sağlanır. Şeker metabolizmasının düzenlenmesinde rol oynayan hormonlardan en önemlisi pankreasın beta hücrelerinden salgılanan insülin hormonudur. Diabetes Mellitus ya insülin salgılanmasındaki yetersizlik ya da insülinin etkisindeki bir bozukluk sonucunda ortaya çıkan yüksek kan şekerinin yol açtığı birkaç...

 • Dahiliye (iç hastalıkları), erişkin hasta grubunun büyük bir çoğunluğunun sağlık problemlerinin teşhisi ve çözümü ile ilgili ana bölümdür. İç Hastalıkları modern tıbbın tüm klinik branşları için temel teşkil etmektedir.

  Medisu Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü, genellikle tanısı konmamış hastaların ilk başvuru adresi, diyabet, hipertansiyon gibi takip edilmediği takdirde sorun oluşturabilecek kronik hastalıkların kontrolü amacıyla da hizmet vermektedir. Ayrıca hastanede yatan hastaların tedavilerini, konsültasyonlarını, ameliyat öncesi hazırlıklarını ve gerekli girişimlerini gerçekleştirmektedir.

  ...