Kişinin kendi kanıyla iyileşmesine imkân veren PRP ( PlateletRichPlasma- trombositten zengin plazma) tedavisi vücudumuzun hastalıkları iyileştirme potansiyelini kullanan yeni bir tedavi yöntemidir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımızda bulunan trombositler bu bölgede toplanarak onarım sürecini başlatır. PRP uygulamasının amacı ise; hasarlı dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda trombosit verebilmektir (bu yöntemle elde edilen trombosit yoğunluğu kandakine göre 8-13 kat fazladır), böylece hasarlı dokunun hızla onarımı başlar ve iyileşme süreci hızlanır.

Kas-iskelet sistemi yaralanmaları ve hastalıklarının iyileşmesinde kullanılan bu tedaviyle; omuz ağrıları (kas sıkışmaları ve yırtıkları), dizdeki çapraz bağ yaralanmaları, eklem kireçlenmesi, tenisçi dirseği gibi inatçı dirsek ağrıları, topuk dikeni gibi birçok rahatsızlık tedavi edilebilmektedir.

PRP nasıl elde edilir?

Hastadan alınan 15-30 cc kadar kan bu iş için özel olarak hazırlanmış tüplere alınarak çeşitli işlemlerden geçirilerek, iyileştirici faktörlerin  daha yoğun olduğu yaklaşık  2-3 cc lik bir kısmı enjektöre alınır ve sorunun olduğu bölgeye uygulanır.  

PRP nasıl uygulanır ?

Diz kireçlenmelerinde diz eklemi içine hastalığın şiddetine göre bir-iki ay arayla  3 kez uygulanır. Tenisçi dirseği, aşil tendiniti, omuz tendon yırtılmaları gibi durumlarda ise bir ay ara ile enjeksiyon uygulamaları yapılmaktadır 

PRP kimlere uygulanmamalıdır?

Trombosit sayısı normalin altında ise , kanda pıhtılaşma sorunu varsa , 

eşzamanlı antikoagülan (kan sulandırıcı) tedavi alınıyorsa , aktif enfeksiyon varsa, tümör veya gebelik varsa ,PRP tedavisi uygulanmamalıdır.

 PRP uygulamasının yan etkisi var mıdır?

PRP yönteminin ciddi  yan etkisi yoktur. Yalnızca yapıldığı bölgede geçici bir ağrı ve şişme yapabilir. Bu etki 1-2 gün içinde kendiliğinden geçer  bu dönemde doktorunuzun önereceği ağrı kesicileri kısa süre kullanabilirsiniz. 

Yayın Tarihi: 
Perşembe, Mart 2, 2017

Sağlık Makaleleri