Kalın bağırsak (kolon) kanseri ülkemizde en sık görülen 3 kanser arasında olup genellikle iyice büyüyünceye kadar belirti vermezler.Tarama programları  ile henüz kansere dönüşmemiş polipler (bağırsağın içine doğru büyüyen her türlü kitleler) ve erken dönem kolon kanserlerini saptamak ve tedavi etmek mümkündür

50 yaş civarındaki erkeklerin %25'inde ve kadınların ise %15'inde bağırsak polibi gelişme riski vardır. Poliplerin nadiren makattan kanamaya neden olduğu,büyük bölümünün ise uzun yıllar sessiz bir şekilde bağırsakta barınabildikleri bilinmektedir. Kolon kanserlerin tamamına yakını bu poliplerden gelişmektedir.

Ülkemizde kolon kanseri tarama programında dışkıda gizli kan aranması (GGK) ve kolonoskopi yöntemleri kullanılmaktadır. Polipli hastalın sadece %7'sinde GGK testi pozitif sonuç verdiği için taramada “altın standart” kolonoskopidir. Ulusal kolorektal tarama programına göre, “aile hekimleri ve  TSM hekimleri GGK tarama testi pozitif olan herkesi ve 51 ve 61 yaşlarındaki tüm bireyleri kolonoskopi yapılmak üzere hastaneye sevk eder.Eğer birey ilk kez örneğin 55 yaşında başvurmuşsa ve o güne kadar hiç kolonoskopi yaptırmamışsa tarama amaçlı kolonoskopi hemen istenir.”

Kolonoskopi yöntemi ile polipler ve erken kolon kanserleri teşhis ve tedavi edilebilir ve kolon kanseri oranında % 90 lık azalma sağlanabilir.

Kolonoskopi nedir ?

Kolonoskopi; 1 cm kalınlığında,120 cm uzunluğunda, ucunda aydınlatıcı ışığa sahip, kıvrılabilen ve içinde alet geçirmeye yarayan kanal bulunan bir cihaz (kolonoskop) ile makattan (anüs) girilerek kalın bağırsağın tamamının incelenmesi işlemidir.

Neden kolon kanseri tarama programı?

 

  • 1-Ciddi bir sağlık sorunudur.
  • 2-Öncü bir kitleyle başlar.
  • 3-Yavaş büyür.
  • 4-Test imkanı vardır.

 

İşlem,2 günlük diyet ve uygun bağırsak temizliğini takiben damardan ilaç verilerek sağlanan sedasyon (ağrı duymayacak kadar baygınlık) altında yapılır. Kolonoskopi ile tüm kolon gözle görülebilir, cihazın içinden geçirilecek telle kanser gelişmesine zemin oluşturan polipler çıkartılabilir veya gerektiğinde biyopsi (parça) alınabilir. İşlem 15-60 dakika arasında sürmekte ve işlemden sonra 1 saat kadar tıbbi gözetim gerekmektedir. İşlem günü, araba kullanmak gibi dikkat gerektiren faaliyetlerden uzak durulması önerilir.

Unutulmamalıdır ki kolon kanseri geç belirti verilen bir hastalıktır ve ideal olan hastalığın belirtileri yokken  tetkik yaptırmaktır. Böylece hastalık oluşmadan veya oluşmuşsa erken evrede fark edilmesi ve tedavisi mümkün olabilir.

Yayın Tarihi: 
Perşembe, Mart 2, 2017

Sağlık Makaleleri