Likyahastanesi.com'da yayınlanan Endoskopi nedir? Ne zaman gereklidir ? yazısı, sitemizde Endoskopi nedir? Ne zaman gereklidir ? hakkında yayınlanan yazıyı okumaktasınız.

Kendine ait özel bir ışık kaynağı bulunan, ucundaki kamera aracılığı ile görüntü almayı sağlayan, bükülebilen tüp şeklindeki bir aletle sindirim sisteminin organlarının incelenmesi işlemine endoskopi denmektedir. Bu alete ise endoskop adı verilmektedir.

Eski yıllarda kullandığımız endoskopi cihazları cihazın hasta dışındaki mercekli ucuna gözümüzü dayayarak sindirim sisteminin iç duvarlarını renkli olarak görebildiğimiz tipte idiler ve bu grup endoskopi cihazlarına Fiberoptik endoskopi cihazları denmekte idi. Günümüzde artık bu tip cihazların kullanımı neredeyse ortadan kalkmıştır diyebiliriz.

Son on yıldır Videoendoskop denilen ve endoskopi görüntülerinin monitör ekranına renkli olarak aktarıldığı tip endoskopi cihazları kullanmaktayız. Bu tip cihazlarla incelenen organa ait alanlar gerçek ölçüsüne oranla 10-15 kat daha büyük olarak görüntüye gelmekte ve neredeyse endoskopiste hiç hata yapma imkanı tanımamaktadır.

Ne Zaman Gereklidir?

Eğer;

 • Yutma ve çiğneme ile ilgili problemleriniz,

 • Devam eden mide ekşime ve yanmaları,

 • Uykuda gelen öksürük, horlama nöbetleri ve ses kısıklıkları,

 • Yemeklerden sonra veya aç karnına mide sancılarınız ve ağrılarınız

 • Karın ağrısı,

 • Üst Sindirim sisteminden kanamalar,

 • Kusmalar,

 • Yanlışlıkla yabancı cisim yutulması,

 • Barsak düzeninizde değişiklikler,

 • Tuvalette dışkılıma ile kanamalar,

 • Daha önce tanı konmuş bir sindirim sistemi hastalığının kontrollerine gereksinim,

 • Barsak tembellikleri, kabızlık ya da uzun süredir düzelmeyen ishaller,

 • Çekilmiş olan mide ve barsak filmlerinde anormal bulgular varsa;

Endoskopi gerekmektedir

Endoskopi hasta için zor bir yöntem midir?

Endoskopinin başarısı ve hastanın endoskopiden rahatsızlık duymaması kimin yaptığına, nerede yapıldığına, nasıl yapıldığına ve deneyimli bir yardımcı ekibinin olup olmamasına göre değişir. Eğer bir engel yoksa hastaya bir ön hazırlık olarak ilaç uygulanmalıdır. Öncelikle gastroskopi işlemi öncesi hastanın dil kökü ve küçük dil çevresi diş hekimlerinin de kullandığı bölgesel uyuşma yapan bir spreyle uyuşturulur. Bu bulantıyı ortadan kaldırır. Daha sonra da kol damarından rahatlatıcı ve hafif uyku yapıcı ilaçlar verilir. Endoskopi bu şekilde yapıldığı zaman çok rahat olur. Çoğu zaman hasta işlem bittikten sonra "Gerçekten gastroskopi yaptınız mı? Bitti mi?" diye sormaktadır. Ayrıca gerekirse endoskopi sonrası uyku giderici ilaçlar da uygulanır. İşlem bittikten sonra hasta bir iki saat sonra işinin başında olabiliyor. Ama o gün araba kullanmasını ve aşırı dikkat gerektiren işler yapmasını istemiyoruz.

Endoskopi nasıl yapılır?

8-10 milimetre kalınlığında son derece yumuşak bir boru gastroskopide yemek borusundan mideye ve onikiparmak barsağına görülerek yönlendirilip ulaşılıyor. Kolonoskopide ise tüm kalın barsak inceleniyor. Aşağı yukarı uzunluğu 110-120 santim arasında olan cihazın ucunda kamera var ve geçtiği bölgeleri bir televizyon ekranına yansıtıyor.Doktor da bu görüntülere bakarak hastanın incelenen bölgenin iç yüzeyini görüyor ve teşhisi koyabiliyor. Bu işlem sırasında hastanın nabız durumu ve oksijen düzeyi izleniyor. Gerekirse tanı için parça alınıyor (biyopsi) veya kanama durdurma, polip çıkarma gibi tedavi edici işlemler de yapılabiliyor. Gastroskopi işlemi 3-5 dakikada, kolonoskopi ise 15-20 dk'da tamamlanıyor. Tüm bu işlemler için önceden en az 6 saatlik açlık gerekiyor. Gastroskopi işlemi için tek başına açlık yeterli olurken, kolonoskopi işlemi için en az 2 gün süren özel ilaçlarla barsak temizliğinin yapılmış olması gerekmektedir.

Endoskopinin riskleri nelerdir?

Endoskopide görülen riskler çok nadirdir.
Gastroskopi ve kolonoskopi işleminin, hem yapılan işleme hem de uygulanan anesteziye bağlı olarak belirli riskleri vardır. İşleme bağlı riskler %0,2'yi geçmeyen barsak delinmesi, kanama gibi riskleri içermektedir. Hastaya uygulanan anesteziklere bağlı riskler ise hastanın sahip olduğu yandaş hastalıklara göre değişmektedir. Bu yüzden her hastaya aynı oranda anestezik ilaç
uygulanamamaktadır. Hastanın sahip olduğu yandaş hastalığa göre bazen endoskopi işlemi bile riskli bulunarak uygulanmamaktadır.

Tüm bu söylediklerimizin ışığında endoskopik cihazlar günümüz tıbbının sahip olduğu en önemli kozlardan biridir. Günümüzde beslenme alışkanlıklarımızdaki değişiklik ve tükettiğimiz hormonlu gıdalar nedeniyle yemek borusu, mide ve kalın barsak kanserlerin sayısının ciddi oranda artığı görülmektedir. Önceden son evrede yakalanan bu kanserler, endoskopinin yaygınlaşması ile erken evrede yakalanır olmuştur. Örneğin Japonyada mide kanseri en çok görülen kanser olması nedeni ile Japonya tüm vatandaşlarını ücretsiz olarak endoskopi taramasından geçirmektedir. Böylece Japonya, mide kanserinin en sık görüldüğü ama mide kanserinden ölüm oranlarını en fazla düşüren ülkedir. Endoskopide bugün yardımcı ekipmanlarında gelişmesi ile erken evrede saptanan kanser, ameliyata gerek kalmaksızın endoskopik olarak tedavi edilmektedir.

Hastanemiz endoskopi ünitesi, gelişmiş aletleri, donanımı, malzemeleri ve deneyimli personeli ile  üst sindirim sistemi (yemek borusu, mide ve 12 parmak barsağı) ve alt sindirim sistemi ( kalın barsaklar) endoskopilerini gerçekleştirmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Antalya Endoskopi nedir? Antalya Endoskopi Ne zaman gereklidir ? başlıklı makalemizde Antalya Endoskopi, Antalya Endoskopi Doktoru, Antalya Endoskopi Hekimi, Antalya Uyutularak Yapılan Endoskopi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yayın Tarihi: 
Cumartesi, Eylül 6, 2014

Sağlık Makaleleri